Slobodná láska

Napísal(a) , 13. 02. 2014
Kategória: Škola života

Som za to, aby Valentín bol každý deň. Aby sme si každý deň navzájom preukazovali úctu, nehu, náklonnosť...

S láskou sa to začína tak, že sa dáva. Láska sa nečaká. Ona je v nás a chce vyjsť na svetlo sveta a šíriť sa do nekonečna. Čím viac jej dávaš, tým väčšmi v tebe rastie.

Nečakaj na vhodnú chvíľu, tá nepríde nikdy! Zober tento moment a sprav z neho ten najvhodnejší. Ten moment lásky.

Vyjadruj v každú možnú chvíľu, čo cítiš. Zdieľaj a maj rád. Povedz to. Pochváľ, ucti si, cíť, buď trpezlivý, nič neočakávaj.

Keď ľúbiš, jedoducho ľúb. Nekalkuluj, nemanipuluj a nemaj už konečne tie obchodné vzťahy typu – dám iba vtedy zo seba, keď bude isté, že mi to bude opätované.

Miluj skutočnou láskou, tou najnežnejšou, najnevinnejšou, najčistejšou. Ktorá iba existuje, v celej svojej kráse a chce byť dávaná.

Miluj človeka, aký je. Nenič jeho slobodu – pretože sloboda je rovná láske. Neobmedzuj ho v tom, kým je. Môžeš ho nežne nasmerovať na cestu srdca, ale je len na ňom, čo si vyberie.

Láska je večná. A preto ak niekoho raz miluješ, budeš ho navždy. Pravá a skutočná láska nikdy nekončí nenávisťou. Vytrvá večne. A aj keď budeš zomierať, v duši a srdci budeš ju cítiť k tým, s ktorými ten život v každom okamihu za to stál a s ktorými si tento šľachetný cit mohol rozvíjať do nekonečna.

Dávaj dávaj dávaj a nič na oplátku nežiadaj, rob to zo srdca a nie z ega, rob to z čistoty, nie z chamtivosti, rob to z nevinnosti, nie z viny.

Najväčším hriechom na svete je nežiť lásku. Nežiť v láske a z lásky.

A že láska bolí? Tá skutočná nie, pretože tá skutočná, rýdza a čistá len je. Bolia vás vaše nesplnené očakávania, vaše nesplnené požiadavky na druhého, bolí vás to, že ste brali slobodu, ktorá je neodňateľná, bolí vás to, že ste nemohli zmeniť niekoho tak, aby vám vyhovoval.

Iba sebecká láska je plná bolesti. Tá skutočná je plná nehy a nekonečného citu.

Ak dáš druhému slobodu byť tým, kým je. Ak ho budeš milovať presne takého, aký je. Ak nebudeš požadovať nič, čo by nechcel urobiť on sám. Ak nebudeš klásť podmienky. Ak nebudeš robiť z druhej slobodnej bytosti tvoj majetok. Ak nebudeš raz ľúbiť a potom nenávidieť. Ak sa nebudeš hnevať, keď sa niekto nebude správať tak, ako očakávaš.

Ak budeš cítiť vnímať a ľúbiť druhú bytosť takú aká je, obdivovať oddane jej výnimočnosť a krásu po všetkých stránkach, ak budeš vedieť, že nikdy ti patriť nebude, pretože je nekonečne slobodná... Môžeš zažiť tie najkrajšie chvíle, kvôli ktorým sa oplatí žiť, pretože dovolíš jednoducho byť... A môžeš tohto človeka objať najsilnejšie ako vieš a splynúť s jeho svetom, precítiť ho a radovať sa z tej inakosti.

Každý človek na svete je najzaujímavejší práve tým, že je iný. Že neexistuje na svete kombinácia, akú má on. Že je jedinečný a dokonalý práve tu a práve teraz. Že je človekom, ktorý má nespočetne veľa farieb, emócií, právd, lží, rán, skúseností, vedomosti , nevedomosti, že dýcha, cíti, žije a je na tomto svete práve tak ako ty a čelí mu najlepšie ako vie.

Láska, nauč ho, že svetu sa netreba postaviť, ale s ním splynúť v jednote...zažije tak vrcholné okamihy blaha...

Láska sa nežiada, láska sa dáva.

Myslím, cítim, že úlohou ženy na Zemi je dávať lásku. V akejkoľvek podobe. Lásku, ktorá nabáda k rastu, zmene ako v jednotlivcovi, tak vo svete. Láska a neha zjemňuje, robí svet krajším, prítulnejším a hebkejším.

Život bez lásky je životom prázdnym. Na ničom inom nezáleží tak, ako na tomto mocnom cite. Všetci po ňom vedome či nevedome túžime. Nehľadaj večne smiech  okolo, keď sa môžeš zasmiať ty sám.

„A keby si bol na druhom konci sveta a potreboval moju pomoc a lásku, urobím všetko pre to, aby som k tebe prišla a zachránila ťa. A môžeš bezpodmienečne veriť tomu, že prídem. Môžes mi veriť až do skonania. Pretože moja láska je večná“

A preto si lásku váž, ako najcennejší poklad na svete. Lebo nič cennejšie už nenájdeš.

Prečítajte si  túto nasledujúcu  nádheru.

Hymnus na lásku, jeden z najcitovanejších častí Biblie: (Prvý list Korinťanom, 13.kapitola)

Keby som hovoril ľudskými jazykmi aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal. A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol. A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásky by som nemal, nič by mi to neosožilo.

Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží.

Láska nikdy nezanikne. Proroctvá prestanú, jazyky zamĺknu a poznanie pominie. Lebo poznávame len sčasti a len sčasti prorokujeme. Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné.

Keď som bol dieťa, hovoril som ako dieťa, poznával som ako dieťa, rozmýšľal som ako dieťa. Keď som sa stal mužom, zanechal som detské spôsoby. Teraz vidíme len nejasne, akoby v zrkadle, no potom z tváre do tváre. Teraz poznávam iba čiastočne, ale potom budem poznať tak, ako som aj ja poznaný.

A tak teraz ostáva viera, nádej, láska, tieto tri, no najväčšia z nich je láska.

Pre písanie komentárov sa prihláste
 
 

Partneri

miaphotography

upbook

vip-fit

eugenika